98 AT PERRY COUNTY BEAGLE CLUB’S LICENSED, UBGF QUALIFIER & PURINA POINTS TRIAL: HELD AT HUNTINGTON BEAGLE CLUB LOCATED NEAR RIO GRAND, OH:

We had a very successful trial March 12 & 13, 2016. We would like to thank the members of Huntington Beagle Club for the use of their grounds they have plenty of rabbits.

The judges were as advertised Gary Phillips & CD Downes, Matt Yoder & Mike Weaver, Joe Sandy & Jason Mahone, Rich Weekley & Mitch Dalrymple and the show judge Hal Hendricks. We certainly appreciate the good job they did. Congratulations to Grand Final Winner Barnes’ Blackwater Creek Roxie, and to Grand Final Runner Misty Meadows Trudy.

Thanks to Eddie Wiley and Purina for feeding the dogs.

13” FEMALE  33 STARTERS

1st  Orchard Grove Lulu (FC Russell Creek Grave Digger x FC Orchard Grove Peaches) O/ Barbara Arm.

2nd  Blaintowns Outlaw Bonnie (FC Yellow Rock Outlaw  Rocky Top’s Libby) O// Steve Cox.

3rd  Orchard Grove Baby Girl ( FC Orchard Grove Moby Dick x Orchard Grove Liza) O/ Jerry Denny.

4th  Bobos Sugar ( Citys Mr. Nice Guy x FC Bacon Creek Carolina Abby) O/Bruce Steffen.

NBQ Orchard Grove Daisy II (FC Orchard Grove Moby Dick x Orchard Lane Black Cindy) O/ Jerry Denny.

13-female-field

13” FEMALE  SHOW

1st   Bobos Winnie, Fred Bobo

2nd A-1 One Chance Fancy, Tyler Atkins

3rd  A-1 Lil Hooter Girl, Tyler Atkins

4th Comfort Run Greta Garbo, Steve Cox

NBQ Real Deal Lucille, Mark Ballard

13-female-show

15” FEMALE 20 STARTERS

1st  Misty Meadows Trudy ( FC Narrows Cadalac Jack x FC Browns La Dee Too) O/ Steve Cox.

2nd  Barnes’ Blackwater Creek Roxie ( NSPC FC Barnes’ Blackwater Creek A Major x FC Center Point Echo) O/Darrel Blanton & Thomas Duffey.

3rd   Little Man’s Fancy Freckles ( FCGD Russell Creek Reapers Brew x FCGD Reaper Fancy Belle) O/ Carl H Stahl Jr.

4th  Bobos Brown Lady (FCGD Browns La Cawood x FCGD Bobos Joy II) O/Fred Bobo.

NBQ Forgiven Third Day Dark Rockin Roxy ( FCGD Rapid Run Lil’ Bandit x Sinking Creek Daisy) O/ Thomas Duffey

15-female-field

15” FEMALE SHOW 

1st  Burns Dig Deep Dot Com, Mark A Burns.

2nd A&W Black Pepper, Thomas Duffey & Darrel Blanton.

3rd Blaintowns Ellie Mae, Katie McClelland.

4th Barnes’ Blackwater Creek Roxie, Darrel Blanton & Thomas Duffey.

NBQ Burns Pour It On Freda, Mark A Burns

15-female-show

13” MALES 24 STARTERS

1st  KK Little Rowdy ( FC Star R Haymaker x Stephens Blue Eyed Reeda) O/ Darrell Stanley.

2nd  Bruce’s Jumpin’ Jack Flash (FC Clear-Cut Uncle Jessie x Kill’s Creek Hillbilly Drive On Diane) O/ Bruce Tubaugh.

3rd  Stonewall Nate (FC Star R Haymaker x High Mountain Belle) O/ Bruce Tubaugh.

4th  Stonewall Mr. Wilson (FC Star R Haymaker x High Mountain Belle) O/ Bruce Tubaugh.

NBQ  Hall’s Big Woods Way To Go Pete (FCGD Rapid Run Lil’ Bandit x Five Star Sassy) O/ Jacoby Hall.

13-male-field

13” MALES SHOW

1st A-1 Gold Dust, Tyler Atkins

2nd Topshelf  WC Colonel, Andrew Valerioti & Joe Lombardo.

3rd Hall’s Big Woods Way To Go Pete, Jacoby Hall.

4th Stonewall Mr. Wilson, Bruce Tubaugh.

NBQ  Stonewall Brooke’s Track’em Down Toby, Brook Dalrymple.

13-male-show

15” MALES 21 STARTERS

1st  Rabbit Run Old Honest Dave ( FC Mar 10 Farms RJ x FC Orchard Lane Black Odot) O/ Barbara Arm

2nd  BBS Mommas Buddy ( FCGD Browns La Cawood x FCGD Bobos Joy II ) O/ Bruce Steffen.

3rd  Wienhorsts Good Olde Boy Teddy (Wrights Yogi x R&R Sadie Jane) O/ Gary Phillips & CD Downes

4th  Bobo’s Dandy ( FCGD Browns La Cawood x FCGD Bobos Joy II) O/ Fred Bobo.

NBQ Mtn. Style Black Smoke ( McKenzie Ridge Lobo x Balbar One Tuff Daisy) O/ Bob Stewart.

15-male-field

15” MALES SHOW

1st McKenzie Ridge Gold Digger, Brett Jones.

2nd McKenzie Ridge Kingpin, Brett Jones.

3rd Killin Time Hey Stupid, Gary Phillips & CD Downes.

4th Bobos Mr. Brown, Fred Bobo.

NBQ Burns Rapid Run Rooster, Mark A Burns.

15-male-show